zlatá žila

Hemoroidy - príznaky a prevencia

 

Hemoroidy patria taktiež podobne ako aj kŕčové žily do rovnakej kategórie, len s tým rozdielom, že kŕčové žily sa vyskytujú na dolných končatinách. Ochorenie konečníka môže byť vrodené alebo získané.

Príčinou vzniku hemoroidov je nepravidelná stolica ako sú časté zápchy alebo hnačky, nevhodná strava, strava s nedostatkom vlákniny, nepravidelnosť v stravovaní, nedodržiavanie pitného režimu, požívanie alkoholu, cigariet, korenené jedlá, užívanie niektorých liekov.

Príčiny vzniku môže byť aj častá jazda na bicykli, sedavé zamestnanie, kŕčové žily, tehotenstvo a pôrod u žien, potravinové alergie aj prílišné umývanie môže viesť k namnoženiu patogénnych baktérií. Výskyt tejto choroby sa prejavuje  hlavne aj u ľudí, ktorí prežívajú stres a pod.

Keď sa v stolici alebo počas stolice objavuje krv, je nevyhnutné navštíviť lekára. Iba odborník zistí či sa jedna o hemoroidy alebo o iné ochorenie.

 

Prevencia spočíva v pravidelnom vyprázdňovaní čriev.

Pre pravidelné vyprázdňovanie je dobre vypiť veľký pohár vlažnej vody hneď ráno po prebudení. Denne vypiť najmenej 2 litre vody. Nepoužívajte preháňadlá, iba v krajnom prípade. Stravu treba upraviť, obohatiť ju o vlákninu, piť šťavu z aloe vera. Vylúčte sacharidy, koláče, sušienky, konzervované či údené jedlá, vyprážané jedlá, alkohol, tabak, kávu a používajte menej soli. Dodržiavajte análnu hygienu a doprajte si veľa pohybu.

 

Problémy s hemoroidmi môžu viesť aj k závažnejšiemu ochoreniu- rakovinu hrubého čreva alebo konečníka. Preto v prípade krvácania stolice vyhľadajte lekára a žiadajte dôkladné vyšetrenie.

 

Vyhľadávanie

 

 

 

Pri vonkajších hemoroidoch pociťujete svrbenie konečníka, jednoducho nepríjemný pocit v tejto oblasti. Vzniká vlhkosť , podráždenie pokožky, hlavne po stolici.

Pri vnútorných hemoroidoch je príznakom krv v stolici, aj na toaletnom papieri, bolestivosť pri stolici aj po nej, časté svrbenie, pálenie. Častým problémom je špinenie. Opakovaným dráždením hemoroidov pri vyprázdňovaní vedie k postupnému zápalu a opuchaniu. Miera príznakov môže byť kolísavá.

Análne praskliny vznikajú na povrchu konečníka, spôsobené tvrdšou stolicou. Praskliny sú bolestivé, sú krvácajúce a pálivé.